Jaukumas tradiciškai asocijuojasi su minkštumu, švelnumu ir šiluma. Visas šias savybes įkūnija minkštieji baldai – žinoma, jei tik tinkamai parinkti. Ir omenyje turima ne tik tai, kaip jų spalva dera prie kambario interjero. Labai svarbu, ar jums malonu liesti baldus, ar jie išliks tokie gražūs ilgai, ar bus ekologiški. O tai jau didžia dalimi priklauso nuo baldų apmušalų kokybės. 

Standartiniam minkštųjų baldų komplektui (sofai ir dviem foteliams) aptraukti vidutiniškai sunaudojama 20–25 metrai audinio. Mažiau niekaip neišeina – juk reikia ne tik derinti raštą, bet ir iškirpti daugybę sudėtingų detalių. Taigi nesistebėkite, jeigu apmušalai sudarys iki 60 procentų jūsų nusižiūrėto baldų komplekto kainos.

O jei jau taip, kad nereikėtų graužtis nagų dėl vėjais paleistų šimtų ir tūkstančių litų, geriau iš anksto pasidomėti skirtingų baldų apmušalams naudojamų audinių eksploatacinėmis savybėmis. Jos turėtų atitikti patalpos, kurioje stovės naujieji baldai, paskirtį, jūsų šeimos sudėtį ir jos įpročius.

APDARAS SVARBIAUSIAM BALDU

Daugelyje namų svarbiausia minkštųjų baldų komplekto dalis sofa atlieka dar vieną praktinę funkciją – išskleidžiama ar ne, ji vis tiek gana dažnai naudojama kaip lova. Tokiai sofai geriausia parinkti apmušalus, kurių sudėtyje būtų ne mažiau 50 procentų natūralaus pluošto, nes tokie audiniai gerai praleidžia orą ir mažiau traukia dulkes nei šimtaprocentinė sintetika. O palyginti su visiškai natūraliais audiniais jie ne taip greitai susidėvi.

Bene populiariausi baldų apmušalai šiais laikais siuvami iš šenilo – minkšto puraus audinio gana ilgomis gijomis, sudarančiomis įdomų spalvos ir šviesos žaismo efektą. Gerai apgalvotas natūralių ir sintetinių pluoštų derinys daro šenilą idealiu pasirinkimu svetainės baldų, sofų-lovų ir net vaikiškų lovelių apmušalams.

Šenilu aptraukti baldai nepraranda geros išvaizdos ne vienerius metus – ypač jei valomi sausu cheminiu būdu ir negauna drėgmės.

BALTI SU JUODU AR JUODI SU BALTU?

Užsisakydami naujus baldus arba ruošdamiesi keisti jų apmušalus pirmiausia apsispręskite dėl spalvų gamos. Apsispręsti gali būti sunku, bet, jei tai paguos, net ir profesionalūs dizaineriai galėtų jums tokiu atveju duoti tik vieną patarimą: kad apmušalams parinkti audiniai harmoningai derėtų, jų spalvos turi būti vienodo sodrumo, o stilius – panašus.

Aišku, kiekvienam baldui yra savų niuansų. Pavyzdžiui, sofoms ir foteliams geriau tinka kombinuoti apmušalai (pavyzdžiui, sėdimoji sofos dalis aptraukiama vienspalviu audiniu, o atrama – įvairiaspalviu juostuotu derančių atspalvių audiniu.

Įdomus variantas – „pereinančių“ spalvų žaismas: jeigu sofa, tarkime, sudaryta iš trijų dalių, kiekvieną jų galima aptraukti tos pačios spalvos, tačiau vis intensyvesnio atspalvio apmušalais.

Ne mažiau efektingai atrodo ir tos pačios spalvos, tačiau skirtingų faktūrų medžiaga – pavyzdžiui, lygia ir grublėta oda, arba oda ir tokios pat spalvos audiniu, – aptraukti baldai. Be to, tai ir praktiška, nes audinys palietus atrodo daug malonesnis ir šiltesnis už odą.

Kalbant apie kėdes, jų apmušalai būtinai turi skirtis nuo minkštųjų baldų apmušalų. Kadangi kėdžių derinamos prie pietų stalo, jų apmušalų raštas pirmiausia turi derėti su stalo forma ir konstrukcija: kuo paprastesnis stalas, tuo neįmantresnis turėtų būti ir kėdžių apmušalų raštas.

APIE ATŽALAS, AUGINTINIUS...

Vargu ar verta pirkti brangius ir patvarius apmušalus vaikų kambario baldams. Verčiau jau rinktis lygų ramių spalvų audinį su nesudėtingu raštu, kuris neerzins vaiko akių. Šiuo atveju nereikia bijoti sintetikos: „naujausios kartos“ sintetiniai audiniai puikiai „kvėpuoja“, yra hipoalergiški, nesugeria dulkių ir yra lengvai valomi nuo bet kokių dėmių.

Vaikų kambario baldams aptraukti tinka ir specialiose apsauginiuose tirpaluose išmirkyta medvilnė – dabar tokių apmušalų gamintojai siūlo didžiulį spalvų pasirinkimą. Be to, tai ekologiška ir visiškai saugi medžiaga, nes apdorota taip, kad nedegtų, nesugertų dulkių ir neišdiltų nuo intensyvaus eksploatavimo. Tiesa, tarnauja ji tik 5–7 metų, todėl medvilne aptrauktų „suaugusiųjų“ baldų geriau nepirkti.

Jeigu norite, kad jūsų atžala pasąmoningai dar ir „šviestųsi“, galite parinkti jo lovelei apmušalus, kurie vaizduotų pasaulio žemėlapį, abėcėlės raides ar skaičius.

Dar sunkiau išsirinkti apmušalus tiems, kurių namuose yra gyvūnų. Augintiniai, deja, gali padaryti nepataisomos žalos praktiškai bet kokiems baldų apmušalams. Tiek kačių, tiek ir šunų nagučiai meistriškai ištraukios siūlus iš kilpoto reljefinio audinio, stambaus audimo gobeleno ir net tankaus žakardo. Ne itin praktiškas tokiu atveju bus ir šenilas – dėl aštrių nagučių ir besišeriančio kailio jį teks slėpti po apdangalais.

Šunų ir kačių augintojams teks veikiausiai atsisakyti ir odinių baldų, nes nagų įbrėžimų nuo jų neįmanoma niekaip panaikinti.

... IR „NUSIDĖJĖLIUS“

Baldų apmušalai rūkantiesiems verti atskiros pastraipos ar dviejų.

Šio žalingo įpročio vergai turi ypač pasirūpinti apmušalų audinio kokybe, antraip šleikštus gelsvas atspalvis ir gerklę graužiantis dūmų tvaikas namuose bus užtikrintas. Todėl patalpose, kur namų svečiams ir nuolatiniams gyventojams leidžiama rūkyti, baldai turėtų būti aptraukti tamsesnių spalvų audiniu. Būtinas reikalavimas – kuo didesnis audinio atsparumas ugniai.

Rūkoriams, deja, visiškai netinka natūralūs ir purūs baldų apmušalai, nes jie akimirksniu sugeria cigarečių dūmus net ir gerai vėdinamoje patalpoje ir galiausiai ima patys skleisti nemalonų kvapą.

APMUŠALAI SVETAINĖS BALDAMS

Juos derėtų rinktis solidžius, – kad būtų kuo prieš svečius pasipuikuoti, – ir tuo pat metu paprastus prižiūrėti. Svetainės baldų apmušalai privalo būti itin patvarūs ir lengvai valomi. Todėl optimalus variantas svetainės baldams yra audiniai, kurių sudėtyje šiek tiek daugiau sintetinio pluošto, – pavyzdžiui, flokas.

Floko eksploatacija itin paprasta – šį audinį net galima skalbti rankomis, valyti sausai, o kokybiškiausias rūšis skalbti automatinėse skalbyklėse. Visa tai įmanoma dėl to, kad flokas – šimtaprocentinis sintetinis audinys. Bet jis vis tiek tinka ir alergikams, ir mažus vaikus auginančioms šeimoms, nes kokybiškas flokas būtinai apdorojamas hipoalerginėmis medžiagomis, o dažomas tik visiškai saugiais dažais.

Be to, šiuolaikinis flokas dar turi silikoninę dangą, suteikiančią audiniui minkštumo, švelnumo, jį malonu liesti. Spalvų įvairovė tokia didelė, kad nekils jokių problemų pritaikant baldų spalvą prie jau esamo interjero, kad ir koks tas būtų.

Įvertins floko pranašumus ir gyvūnėlių mylėtojai, mat iš šio audinio neįmanoma ištraukti gijų, jo subraižyti ir pan.

Tik štai miegamosioms sofoms flokas nerekomenduojamas – intensyvios eksploatacijos vietose audinio gijos priglunda ir apmušalai praranda „prekinę išvaizdą“.